Rozplanowanie wnętrza domu

Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń w domu jest bardzo istotne, gdyż wpływa na wygodę i komfort mieszkania. Należy pamiętać, że rozkład powinien być przede wszystkim funkcjonalny. O czym warto pamiętać na wstępie? Przede wszystkim o podziale mieszkania na strefy, głównie chodzi o strefę nocną (odpoczynku), dzienną (gościnną, jadalną), jak również tą przeznaczoną do zabawy, jeśli ma się oczywiście małe dzieci.

Strefę dzienną, czyli salon, ustanawia się w pobliżu kuchni, jadalni. Strefę nocną zaś w znacznym oddaleniu (ciężko byłoby spać blisko kuchni, w której ktoś gotuje i hałasuje). Odpowiednie oddalenie daje komfort oraz zapewnia ciszę, dlatego warto mieć to podczas planowania pomieszczeń na uwadze. Blisko sypialni może znajdować się pokój dzieci, aby mieć je blisko, szczególnie w czasie, kiedy są naprawdę małe i potrzebują większej uwagi.

Jeśli chodzi o łazienkę obecnie coraz częściej w domach łączy się łazienkę z toaletą na piętrze, zaś na parterze pozostawia się samą toaletę, co jest udogodnieniem dla gości, gdyż nie muszą oni chodzić po całym domu, aby skorzystać z łazienki.